Do Rolników, którzy chcą uzyskać certyfikat IPR w 2023 roku!

Przygotowanie do systemu Integrowanej Produkcji Roślin

Zdobądź certyfikat Integrowanej Produkcji Roślin bez zbędnej biurokracji. Poprowadzimy Cię od A do Z. Przygotujemy Cię tak dobrze, że audyt jednostki certyfikującej to będzie jedynie formalność. 

W marcu pozostało jeszcze 8 darmowych konsultacji!

W marcu pozostało jeszcze 49 darmowych konsultacji!

Nasz ekspert skontaktuję się z Tobą w ciągu paru godzin.

Jakie są korzyści z zastosowania systemu IP

Certyfikat integrowanej produkcji (IPR) jest dokumentem potwierdzającym, że produkcja roślin zgodna jest z zasadami Integrowanej Produkcji Roślin. Posiadanie certyfikatu IPR wiąże się z wieloma korzyściami, w tym:

  1. Poprawa jakości plonów – stosowanie zasad IPR pozwala na osiągnięcie wysokiej jakości plonów, które spełniają wymogi prawne dotyczące handlu żywnością.

  2. Ochrona środowiska – stosowanie zasad IPR pozwala na ograniczenie negatywnego wpływu produkcji roślin na środowisko naturalne, co jest szczególnie ważne w kontekście zrównoważonego rozwoju.

  3. Poprawa wizerunku producenta – posiadanie certyfikatu IPR pozwala na budowanie dobrej reputacji producenta, co przekłada się na większe zaufanie klientów i może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży.

  4. Możliwość uzyskania dodatkowych korzyści – producenci roślin posiadający certyfikat IPR mogą ubiegać się o dodatkowe korzyści, takie jak preferencyjne ceny za plony czy dodatkowe dotacje na działania związane z produkcją roślin. Dopłaty szac. mogą wynosić 292,13 eur/ha (ok.1400zł/ha)

Podsumowując, posiadanie certyfikatu IPR wiąże się z wieloma korzyściami, w tym poprawą jakości plonów, ochroną środowiska, lepszym wizerunkiem producenta oraz możliwością uzyskania dodatkowych korzyści.

5 Kroków, aby móc ubiegać się o
certyfikat Integrowanej Produkcji Roślin

KROK 1.

Integrowana Produkcja Roślin- Szkolenie

Szkolenie z systemu IPR może obejmować zagadnienia związane z metodami uprawy roślin, w tym uprawy ekologicznej, zrównoważonej produkcji oraz zastosowaniem nowoczesnych technologii i narzędzi, takich jak drony czy systemy automatycznego nawadniania. 

Uczestnicy szkolenia mogą również poznać zasady ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami oraz dowiedzieć się, jak zminimalizować użycie chemicznych środków ochrony roślin. Celem szkolenia jest zapewnienie uczestnikom wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia efektywnej i zrównoważonej produkcji roślin.

Każdy producent rolny zainteresowany otrzymaniem certyfikatu IP jest zobowiązany ukończyć szkolenie w zakresie integrowanej produkcji roślin na poziomie podstawowym lub uzupełniającym (odrębnie w odniesieniu do roślin sadowniczych, warzywniczych i rolniczych).

Konieczne jest posiadanie aktualnego zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia.

Szkolenie podstawowe– dwudniowe zajęcia dla osób, które po raz pierwszy biorą udział w takim szkoleniu. (ok. 16 godzin)

Szkolenie uzupełniające– jednodniowe zajęcia dla osób, które ukończyły szkolenie podstawowe. (ok 8 godzin)

Zaświadczenie jest wydawane na okres 5 lat.
Po upływie tego czasu należy ukończyć szkolenie uzupełniające.

Od kogo nie jest wymagane ukończenie szkolenia?

Szkolenie podstawowe w zakresie Integrowanej Produkcji Roślin, nie jest wymagane od osób, które posiadają:

  1. Zaświadczenie wydane przez szkołę ponadgimnazjalną lub szkołę wyższą stwierdzające, że w dokumentacji przebiegu nauczania tej osoby zostały uwzględnione wszystkie zagadnienia ujęte w programie szkolenia w danym zakresie lub
  2. Kwalifikacje wymagane dla osób prowadzących szkolenia w zakresie integrowanej produkcji roślin.

Szkolenie podstawowe i uzupełniające w zakresie Integrowanej Produkcji Roślin, nie jest wymagane od:

  1. Pracowników naukowych szkół wyższych lub instytutów badawczych, jeżeli do zakresu obowiązków tych pracowników naukowych należy prowadzenie zajęć dydaktycznych, badań naukowych lub prac rozwojowych z zakresu rolnictwa, ogrodnictwa lub leśnictwa;
  2. Osób prowadzących szkolenia w tym zakresie.
Nie masz ukończonego szkolenia?
Skontaktuj się z nami.
lub skontaktuj się bezpośrednio

Email

biuro@akrol.pl

Telefon

+48 667 575 537

KROK 2.

Metodyki

Aby uczestnictwo w systemie Integrowana Produkcja Roślin mogło efektywnie przybliżać do osiągniecia powyższych celów strategii „Od pola do stołu”, konieczne jest zrewidowanie wymagań w ramach metodyk integrowanej produkcji roślin, w zakresie:

1. Wprowadzenia obligatoryjnego stosowania nie chemicznych metod ochrony roślin (biologicznych, agrotechnicznych);

2. Wprowadzenia obligatoryjnego podejmowania działań związanych z utrzymaniem bioróżnorodności.

Zbiór roślin, które podlegają certyfikacji:

Uporządkowane Alfabetycznie

– Agrest
– Aronia
– Borówki
– Brokuł
– Brzoskwinia i morela
– Burak ćwikłowy
– Cebula
– Chmiel
– Czereśnia
– Czosnek
– Gruszki
– Jabłka
– Jeżyny

– Kalafiory
– Kapusta głowiasta
– Kapusta pekińska
– Kukurydza
– Marchew
– Ogórek gruntowy, pod osłonami
– Papryka
– Pomidory gruntowe, pod osłonami
– Porzeczka
– Pszenica
– Rzepak

– Sałata
– Szparagi
– Szpinak
– Śliwki
– Truskawki
– Wiśnie
– Ziemniaki

Co zawiera Metodyka IP?

1. Planowanie i zakładanie uprawy z uwzględnieniem doboru odmian;
2. Nawożenie z uwzględnieniem analiz gleby;
3. Stosowanie racjonalnych sposobów regulowania zachwaszczenia;
4. Pielęgnacja upraw;
5. Ochrona przed chorobami i szkodnikami z uwzględnieniem metod nie chemicznych;
6. Zasady higieniczno-sanitarne;
7. Listy obligatoryjnych czynności i zabiegów w systemie integrowanej produkcji roślin,
8. Listy kontrolne IP,
9. Ogólne zasady wydawania certyfikatów IP.

Informacje zawarte w metodykach są zaczerpnięte z prac badawczych prowadzonych przez instytuty nadzorowane przez Ministra rolnictwa i rozwoju wsi, a jakość metodyk jest ostatecznie potwierdzona przez Głównego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa.

Metodyki do pobrania są zaczerpnięte ze strony PIORIN’u

Metodyki do Integrowanej Produkcji Roślin zawierają szereg wytycznych dotyczących wielu aspektów produkcji roślin. Obejmują one między innymi:

  • Wybór odpowiednich odmian roślin – w przypadku IPR ważne jest, aby wybierać odmiany roślin, które są naturalnie odporne na choroby i szkodniki, dzięki czemu będzie można ograniczyć stosowanie chemicznych środków ochrony roślin.

  • Pielęgnacja roślin – odpowiednia pielęgnacja roślin jest kluczowa dla ich zdrowia i dobrego rozwoju. W przypadku IPR ważne jest, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody, składników odżywczych oraz odpowiednią temperaturę i nasłonecznienie.

  • Kontrolowanie szkodników i chorób roślin – IPR stawia na naturalne sposoby kontrolowania szkodników i chorób roślin, takie jak stosowanie odpowiednich odmian roślin, właściwa pielęgnacja i stosowanie naturalnych preparatów.

  • Monitorowanie i raportowanie – ważne jest, aby na bieżąco monitorować stan roślin i reagować na pojawiające się problemy. W przypadku IPR ważne jest również regularne raportowanie o stanie upraw i stosowanych metodach, aby umożliwić lepszą kontrolę i ocenę skuteczności stosowanych.

Rolniku, nie trać czasu na czytanie metodyki!
Czytanie metodyki dla Twojej uprawy zajmuje około  7 godzin!
Nasz Ekspert już to przeczytał. Przedstaw mu swoją sytuację a on przygotuje dla Ciebie cały plan działania.
KROK 3.

Notatnik Integrowanej Produkcji Roślin

Czym jest Notatnik do Integrowanej Produkcji Roślin?

Notatnik do Integrowanej Produkcji Roślin jest narzędziem stworzonym w celu ułatwienia producentom roślin w prowadzeniu zapisków dotyczących swojej produkcji. Dzięki niemu mogą oni szybko i łatwo zapisywać ważne informacje dotyczące stanu roślin, warunków uprawy oraz wyników przeprowadzanych testów.

Do czego może się przydać Notatnik Integrowanej Produkcji?

Notatnik do Integrowanej Produkcji Roślin pozwala producentom na szybkie i łatwe zapisywanie ważnych informacji dotyczących swojej produkcji. Dzięki temu mogą oni lepiej monitorować stan swoich roślin i na bieżąco reagować na pojawiające się problemy. Możliwość łatwego przechowywania i przeglądania zapisków pozwala na lepszą organizację pracy i pozwala uniknąć pominięcia ważnych informacji.

Notatnik do Integrowanej Produkcji Roślin jest do bezpłatnego pobrania  i dostępny dla wszystkich producentów roślin, bez względu na wielkość ich gospodarstwa. Stosowanie notatnika przyczynia się do poprawy jakości uprawy roślin, a także pomaga w ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

W takim przypadku producent obowiązany jest przechowywać notatnik przez okres 3 lat.

Notatnik do Integrowanej Produkcji Roślin jest do bezpłatnego pobrania  i dostępny dla wszystkich producentów roślin, bez względu na wielkość ich gospodarstwa. Stosowanie notatnika przyczynia się do poprawy jakości uprawy roślin, a także pomaga w ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Wszystkie czynności prowadzone w uprawach IP muszą być dokumentowane w notatniku dla systemu integrowana produkcja roślin, którego wzór jest określony w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 czerwca 2013 r. w sprawie dokumentowania działań związanych z integrowaną produkcją roślin (Dz. U. poz. 788).

Sprawdzeniu pod kątem zgodności prowadzenia upraw ze szczegółowymi metodykami podlegają notatniki producentów, którzy złożyli wniosek o wydanie certyfikatu.

Prowadzenie notatnika zwalnia producenta z obowiązku prowadzenia ewidencji zabiegów dla zgłoszonej uprawy, ponieważ wszystkie wymogi w tym zakresie, określone rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylającego dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (Dz. Urz. UE L 309 z 24.11.2009, str. 1, z późn. zm.) i ustawą o ośrodkach ochrony roślin są spełnione. Notatniki do pobrania są dostępne na stronie Ministerstwa Rolnictwa.

Prowadzenie Notatnika często sprawia rolnikom problemy.

Dlatego z chęcią poprowadzimy go za Ciebie!

Zajmiemy się wszystkim od A do Z

Porozmawiaj bezpłatnie z naszym ekspertem. On już wypełnił Notatniki IP dla dziesiątek rolników z całej Polski.
Z chęcią zrobi to za Ciebie!

KROK 4.

Środki ochrony roślin

Na czym polega integrowana ochrona roślin?

Wytworzone produkty roślinne poddawane są ścisłej kontroli pod kątem pozostałości środków ochrony roślin, nawozów oraz innych substancji niebezpiecznych dla zdrowia. 

Producenci rolni zobligowani są do stosowania odpowiednio dobranych i wyselekcjonowanych środków ochrony roślin, które zwalczą uciążliwe chwasty i rozwiążą problemy z chorobami i szkodnikami roślin.

Badania przeprowadza się w laboratoriach posiadających akredytację w odpowiednim zakresie udzieloną w trybie przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności lub przepisów rozporządzenia nr 765/2008.

Producenci towarów roślinnych przeznaczonych do spożycia przez ludzi powinni znać wartości najwyższych dopuszczalnych pozostałości pestycydów (Rozporządzenie (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni. Opisane to jest także na stronie Agrofagi.

Powinni oni dążyć do ograniczania i minimalizacji pozostałości, poprzez wydłużanie okresu pomiędzy stosowaniem pestycydów a zbiorem.

Zajmiemy się wszystkim od A do Z

I będziemy przy Tobie od początku do końca, aby mieć pewność, że uzyskasz certyfikat IP, abyś mógł cieszyć się dotacjami.

✅  Poprowadzimy Twój notatnik Integrowanej produkcji

✅  Zajmiemy się wysyłką formularzy zgłoszeniowych

✅  Uzupełnimy wszystkie zapiski

✅  Wdrożymy plan działania w oparciu o metodykę

✅   Ustalimy termin audytu jednostki certyfikującej

KROK 5.

Zasady Higieniczno-Sanitarne

Zasady higieniczno-sanitarne w Integrowanej Produkcji Roślin (IPR) są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo i jakość plonów oraz ochronę zdrowia ludzi i zwierząt. Do głównych zasad higieniczno-sanitarnych w IPR należą:

  1. Stosowanie zasad dobrej praktyki rolniczej (DPR) – oznacza to, że produkcja roślin powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami dotyczącymi uprawy i ochrony roślin oraz z zasadami zrównoważonego rozwoju.

  2. Używanie wyłącznie zarejestrowanych środków ochrony roślin – oznacza to, że wszystkie środki stosowane w produkcji roślin powinny być dopuszczone do obrotu i posiadać stosowne atesty.

  3. Dokładne przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony środowiska – oznacza to, że produkcja roślin powinna odbywać się w sposób nie szkodzący środowisku naturalnemu i zgodny z przepisami dotyczącymi ochrony wód, powietrza i gleby.

  4. Regularne kontrole i badania jakości plonów – oznacza to, że plony powinny być regularnie sprawdzane pod kątem ich jakości i bezpieczeństwa, aby zapewnić ich zdrowotność i spełniać wymogi prawne dotyczące handlu żywnością.

  5. Prowadzenie dokumentacji produkcji roślin – oznacza to, że wszystkie działania związane z produkcją roślin powinny być dokumentowane i przechowywane w sposób umożliwiający wgląd i weryfikację.

Podsumowując, zasady higieniczno-sanitarne w IPR są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo i jakość plonów oraz ochronę zdrowia ludzi i zwierząt.

Producent zapewnia utrzymanie następujących zasad higieniczno-sanitarnych.

 

A. Higiena osobista pracowników

1. Osoby pracujące przy zbiorze i przygotowaniu  owoców do sprzedaży powinny:

  a. nie być nosicielem ani nie chorować na choroby przenoszone poprzez kontakt z żywnością;
  b. utrzymywać czystość osobistą, przestrzegać zasad higieny, a w szczególności
często myć dłonie w trakcie pracy;

c. nosić czyste ubrania, a gdzie jest to konieczne ubrania ochronne;
d . skaleczenia i otarcia skóry opatrywać wodoszczelnym opatrunkiem.

2. Producent owoców zapewnia osobom pracującym przy zbiorze i przygotowaniu do sprzedaży owoców:
  a. nieograniczony dostęp do umywalek i ubikacji, środków czystości, ręczników
jednorazowych lub suszarek do rąk itp.;
  b. przeszkolenie w zakresie higieny.

B. Wymagania higieniczne w odniesieniu do płodów rolnych przygotowywanych do sprzedaży

Producent roślin podejmuje odpowiednio do potrzeb działania zapewniające:
  a. wykorzystanie do mycia płodów rolnych, według potrzeb, wody czystej lub
w klasie wody przeznaczonej do spożycia;
  b. zabezpieczenie płodów rolnych w trakcie zbiorów i po zbiorach przed zanieczyszczeniem fizycznym, chemicznym i biologicznym.

C. Wymagania higieniczne w systemie Integrowana Produkcja Roślin w odniesieniu do opakowań i środków transportu oraz miejsc do przygotowywania płodów rolnych do sprzedaży

Producent w systemie integrowanej produkcji roślin podejmuje odpowiednio do potrzeb działania zapewniające:
  a. utrzymanie czystości pomieszczeń (wraz z wyposażeniem), środków transportu oraz opakowań;
  b. niedopuszczanie zwierząt gospodarczych i domowych do pomieszczeń, pojazdów i opakowań;
  c. eliminowania organizmów szkodliwych (agrofagów roślin i organizmów niebezpiecznych dla ludzi) mogących być przyczyną powstających zanieczyszczeń lub zagrożeń zdrowia ludzi np. mykotoksynami;
  d. nieskładowanie odpadów i substancji niebezpiecznych razem z przygotowywanymi do sprzedaży płodami rolnymi.

Za dużo informacji do ogarnięcia?

Nie wiesz od czego zacząć?

Przygotujemy Cię tak dobrze, że audyt jednostki certyfikującej to będzie tylko formalność.

Bezpośredni Kontakt

Email

biuro@akrol.pl

Telefon

+48 667 575 537